Kuo skiriasi teisėjavimas Lietuvoje ir Škotijoje?

simas-baranauskasSveiki, sunku patikėti, jog teisėjauju jau trejus metus. Nepasikuklinsiu pasakęs, jog tai tapo ne tik mano pomėgiu, bet ir gyvenimo aistra. Šiuos trejus metus galima skirti perpus: praleistus Lietuvoje ir Škotijoje. Kuo jie skiriasi?

Turbūt akivaizdžiausias skirtumas – krepšinio lygis. Lietuvoje vyrų ir jaunių lygis, kuriame teko teisėjauti ir kur kas aukštesnis. Mažiau bėgimo, daugiau mąstymo aikštelėje tiek žaidėjams, tiek teisėjams. Visgi, tai turi dvi puses. Žaidėjai Škotijoje daug dažniau žingsniuoja(taurės finaluose visose jaunimo rungtynėse buvo bent 50 klaidų), tad ilgainiui tai padeda atpažinti žingsnius praktiškai bet kurioje situacijoje.

Teisėjai yra vadinama trečia komanda aikštelėje. Teisėjavimo lygis mėgėjų lygose Lietuvoje yra neblogas, ganėtinai tolygus. MKL varžybose yra gana skirtingas, tačiau lyga pastaraisiais metais žengia teisingu keliu rengdama privalomus seminarus prieš kiekvieną sezoną. Tuo tarpu Škotijoje teisėjų yra daug mažiau. Šalyje yra apie 80 teisėjų, iš kurių turbūt tik vos daugiau nei pusė yra aktyvūs. Visgi, aukščiausiame vyrų divizione teisėjavimo lygis yra ganėtinai neblogas.

Iš pažiūros Lietuva pirmauja be jokių klaustukų. Visgi, mano nuomone, Škotija yra bene geriausia vieta tobulėti jaunam teisėjui. Net pradedantieji teisėjai, vadinami „bortukai“, gauna daug dėmesio iš vertintojų. Vien šiame sezone mano rungtynės buvo vertinamos septynis kartus. Po rungtynių kiekvienąkart gaudavau ataskaitą, kas buvo gerai ir ką turėčiau tobulinti. Lietuvoje apie tai būtų galima tik pasvajoti.

Lietuvoje yra organizuojama vienintelė MKL teisėjų stovykla prieš pat sezoną. Škotijoje apie tai neteko nieko girdėti, visgi krepšinio federacija skatina vykti į aukšto lygio turnyrus Švedijoje(Scania Cup) ar kt., suteikdama Douglas Bader stipendiją teisėjams, kuri iš dalies padengia dalyvavimo išlaidas.

Požiūris į teisėjus iš žaidėjų ir trenerių pusės tiek Lietuvoje, tiek Škotijoje jis yra įvairus, tačiau noriu pažymėti vieną ryškiausią tendenciją. Lietuvoje gana dažnai teisėjai kaltinami papirkimais. Nežinau, kodėl, tačiau jokioje kitoje šalyje su tokiais absurdiškais kaltinimais neteko susidurti. Tai ypatingai jaučiasi, kuomet teisėjas atkeliauja iš to pačio miesto su viena iš komandų. Tuomet yra du skirtingi vertinimai tiek iš žiūrovų, tiek iš rungtynių dalyvių: savas teisėjas ir tas, kitas. Taipogi, Lietuvoje kone kiekvienas žiūrovas rungtynių metu tampa krepšinio ekspertu. Škotija tuo pasigirti negali, tad ir teisėjams ramiau.

Skiriasi ir rūpestis teisėjais. Škotijoje, kitaip nei Lietuvoje, kiekvienose be išimties(net ir tarpmokyklinėse) varžybose teisėjams apmokamos kelionės išlaidos. Lietuvoje tai prasideda tik nuo RKL rungtynių. Taip pat, Škotijos nacionalinės lygos rungtynėse, kurios apima visas amžiaus grupes, šeimininkų komanda privalo pasirūpinti užkandžiais arba už juos sumokėti nustatytą mokestį. Tad pirmąkart atvykus teisėjauti vaikų rungtynėms buvau nustebintas, kuomet man buvo pasiūlyti imti, ką tik noriu nuo gausiai nukrauto stalo. Kai kurie teisėjai netgi turi savo mėgstamiausias vietas teisėjauti, dėl gardesnio kąsnio.

Taigi, nors iš pažiūros teisėjavimas Lietuvoje ir turėtų būti nesulyginimas su škotiškuoju, tačiau, mano nuomone, jaunam teisėjui Škotija yra tobula šalis, nepaisant krepšinio lygio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.