Manute Bol‘as – blokų karalius iš Sudano

Manute BolIš Afrikos į išsvajotas Jungtines Amerikos Valstijas. Iš pilietinio karo ir skurdo nuniokoto Sudano – į NBA pasaulį. Pasaulį, kuriame sukasi dideli pinigai ir reikia pakovoti už savo vietą po saule. Visai tai teko patirti 231 cm ūgio Manute Bol‘ui.

M. Bol‘o tėvas augino gyvulius, o pats Manute turėjo neblogus gyvulininkystės įgūdžius. Nors jam sunkiai sekėsi skaityti ir rašyti, jis buvo patyręs piemuo. M. Bol‘ui netgi teko su ietimi nukauti liūtą. Tačiau tęsti tėvo darbus ir tapti jo įpėdiniu, Manute nebuvo lemta. Paragintas pusbrolio, aukštaūgis pradėjo žaisti krepšinį.
Nors M. Bol‘as kilęs iš dinkų genties, kuri pasižymi tuo, jog joje gyvena vieni iš aukščiausių žmonių Afrikoje, tačiau nepaisant to, Manute buvo tiesiog fenomenalaus ūgio. Be abejo dėl to jis ir buvo pastebėtas Fairleigh Dickinson mokyklos trenerio, kuris 1982 m. buvo atvykęs į Sudaną. Nors M. Bol‘o tėvui nepatiko idėja, kad jo sūnus ruošiasi žaisti krepšinį, visgi ištįsęs sudanietis pasiryžo vykti į JAV. Jo nesustabdė ir tai, jog bandydamas įdėti į krepšį M. Bol‘as prarado 7 dantis (atsitrenkė su burna į lanką).

Į Ameriką M. Bol‘as atvyko visiškai nemokėdamas anglų kalbos. Vėliau, šiek tiek pramokęs angliškai, jis buvo priimtas į Bridgeport universitetą. Afrikietis universitete praleido vienerius metus, tačiau rinko įspūdingus skaičius – 22,5 tšk., 13,5 atk. kam. ir 7,1 bl. per kiekvieną mačą. Nenuostabu, jog M. Bol‘as pateko į NCAA antrojo diviziono geriausiųjų penketą ir patraukė NBA skautų dėmesį. O dalyvaudamas NBA vasaros stovykloje, ilgarankis sudanietis blokuodavo net po 11,5 varžovų metimų. Tai sužavėjo tuometinius „Washington Bullets“ komandos atstovus ir šie M. Bol‘ą pašaukė antrajame NBA naujokų biržos rate. „Nesu matęs kito tokio žaidėjo, kuris taip sugebėtų sugadinti varžovų žaidimą“ – tuomet džiaugėsi naujoku Vašingtono komandos vadybininkas B. Ferry.
Kuomet afrikietis informavo namiškius, jog jam teks rungtyniauti prieš NBA žvaigždes, iš pradžių jo pusbroliai nepatikėjo. Nors daugelis prognozavo, kad M. Bol‘ui sunkiai pritaps lygoje ir ilgai joje neišbus, šias skeptiškas prognozes iškart nubraukė pirmasis aukštaūgio sezonas. M. Bol‘as per debiutinį sezoną blokuodavo po 5 varžovų metimus per susitikimą.

„Jis – geriausias blokų meistras, kokį aš mačiau. O aš žaidžiau su B. Russell‘u“ – teigė „Golden State Warriors“ treneris D. Nelson‘as. Įdomi detalė tai, kad M. Bol‘o komandos draugas trečiajame sezone tapo 160 cm ūgio M. Bogues – žemiausias NBA istorijoje krepšininkas. Taip kartu rungtyniavo aukščiausias ir žemiausias žaidėjai, sudarydami itin nekasdienišką vaizdą aikštelėje.

Blokų meistro puolimas buvo ribotas (dėl to dažnai tekdavo prisėsti ant atsarginių suolelio), tačiau jo gynybiniai sugebėjimai buvo nuostabūs (per savo karjerą M. Bol‘as blokuodavo vieną metimą kas 5,6 min.). Jis puikiai dengdavo nepasiekiamus kamuolius ir savo ilgomis rankomis atbaidydavo varžovų žaidėjus nuo minčių veržtis link krepšio. Nors Manute sunkiai sekėsi rinkti taškus iš arčiau, o iš toliau juolab (krepšininkas per savo karjerą yra blokavęs daugiau metimų nei įmetęs taškų), visgi vidurio puolėjas yra pataikęs ir ne vieną tritaškį per savo karjerą. Atstovaudamas „Philadelphia 76-ers“ klubui, M. Bol‘as įsūdė 6 tritaškius iš 12 bandymų ir privertė net varžovų lyderį Ch. Barkley šypsotis ir pasveikinti sudanietį. O blokų skaičius statistikos protokoluose ne kartą perkopdavo ir 10 ribą. Rungtyniaudamas Vašingtone, M. Bol‘as yra „išrašęs“ ir 15 blokų per vieną mačą.

Įsidrąsinęs ir geriau pramokęs anglu kalbą, afrikietis vis dažniau atsikirsdavo į varžovų kalbas ir tapo vienu iš NBA žaidėjų, kurie mėgsta laidyti įvairias replikas. Nors M. Bol‘as sulaukdavo pastabų dėl savo ūgio, jis nekompleksavo ir vadino tai Dievo dovana. Ūgis suteikė M. Bol‘ui galimybę pabūti NBA milijonieriumi. Ir jis tuo mėgavosi. 231 cm ūgio žaidėjas NBA lygoje susirado daugybę draugų, puikiai sutarė su Ch. Barkley ir Ch. Mullin‘u. Manute nusipirko namus Kalifornijoje, Merilende, Egipte ir gimtajame Sudane. Jis skraidė tik pirmąja klase, neliko nepastebėtas ir JAV pramogų versle. Tačiau afrikietis nenusigręžė ir nuo gimtojo Sudano, kuriame norėjo įvesti taiką.

Aukščiausias krepšininkas NBA istorijoje 1994 – 1995 m. sezone dėl kelio traumos sužaidė tik penkerias rungtynes, o jau kitame buvo atleistas iš „Milwaukee Bucks“ dar neprasidėjus čempionatui. Tuomet afrikietis išbandė savo jėgas CBA lygoje, tačiau joje neužsibuvo ilgai. Pripratusiam prie prabangos, Manute nepatiko atlyginimas ir tai, jog nebuvo skrydžių pirmąja klase. Po to sekė kelionė į Italiją, tačiau ir ten krepšininkas apsistojo trumpai. Kelių ir riešo reumato nukamuotas aukštaūgis nustojo žaisti krepšinį 1998 m.

Manute visada norėjo taikos savo gimtajame Sudane ir tūkstančiais dolerių rėmė Sudano žmonių išlaisvinimo armiją bei mokyklų statymą. M. Bol‘as, kaip turtingiausias šeimos žmogus buvo atsakingas už giminaičių gerovę – turėjo atsiskaityti karvėmis už brolio žmonas, o pats už savo žmoną sumokėjo net 150 karvių. Giminaičių pinigų prašinėjimas, išlaidavimas linksmybėms ir nesėkmingos investicijos sparčiai tuštino afrikiečio kišenę. Pagyvenęs Sudane, M. Bol‘as nutarė grįžti į JAV. Tačiau kelionei buvęs NBA žaidėjas nebeturėjo pinigų. Jam netgi teko parduoti visus baldus (išskyrus jam pritaikytą lovą), kad susitaupytų šiek tiek pinigų. Galiausiai afrikietis grįžo į JAV kaip pabėgėlis. Čia, 2004 m. afrikietis pateko į rimtą avariją ir sunkiai susižalojo, kai girtas taksi vairuotojas išvažiavo iš kelio. M. Bol‘as mirė 2011 m. dėl inkstų nepakankamumo.

Blokų karalius iš Sudano labai mylėjo savo šalį ir jos žmones bei stengėsi kaip galėdamas jiems padėti. M. Bol‘as išliks žmonių atmintyje kaip žaidėjas ir žmogus, kuris neatsukdavo nugaros likimo nuskriaustiems ir atiduodavo visas jėgas tikslui pasiekti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.