Charles Barkley – skandalingasis kovotojas

charles-barkleyAštrialiežuvis, arogantiškas, pasipūtęs – šie ir dar daugelis panašių žodžių lydėjo NBA žvaigždę Charles Barkley visą jo karjerą. Tačiau nepaisant gana mažo ūgio savo pozicijai (198 cm), jis buvo nepalaužiamas kovotojas ir kartu vienas iš geriausių sunkiųjų krašto puolėjų visoje NBA lygoje.

Ch. Barkley tiesiog privalėjo būti kovotoju, nes kitaip savo svajonės žaisti ir įsitvirtinti NBA lygoje jis būtų neįgyvendinęs. Po pagirtinai sužaistų trejų sezonų Auburn‘o universitete, Charles‘as buvo pasirinktas penktuoju numeriu 1984 m. NBA naujokų biržoje „Philadelphia 76-ers“ klubo. Prasidėjo nauja kova už būvį.

Praktiškai kiekviename mače Ch. Barkley varžovas būdavo aukštesnis bent keliais centimetrais, o kartais ir dešimčia. Tačiau tai nesutrukdė Charles‘ui užsirekomenduoti kaip vienam geriausių kovotojų dėl atšokusių kamuolių visoje lygos istorijoje. Jo komandos draugas pirmaisiais karjeros metais garsusis J. Erving‘as žavėjosi iš Charles‘o plūstančia energija ir greičiu. Nors oficialiai rašoma, jog seru Ch. Barkley vadinamo krepšininko ūgis yra 198 cm, kai kurie šaltiniai teigia, kad amerikiečio ūgis yra dar žemesnis keliais centimetrais. Kaip bebūtų, per 16 metų praleistų NBA lygoje, Charles‘as 15 sezonų rinko vidutiniškai virš 10 kamuolių (tik debiutiniame sezone šis rodiklis buvo 8,6), o per visą savo karjerą – 11,7.

Įspūdingi rodikliai ir aistra kovoti pelnė ne vieno garsaus žaidėjo pagyras. Legendinio žaidėjo E. Baylor‘o nuomone, Ch. Barkley priklauso geriausių žaidėjų penketukui per visą istoriją. Buvusi „San Antonio Spurs“ žvaigždė D. Robinson‘as teigė, kad Charles‘as savo aistra žaidimui atsveria ūgio trūkumą po krepšiu. O legendinis perdavimų meistras M. Johnson‘as prisiminė: „Jis buvo kietas. Jeigu pirmas jam užvažiuodavai, jis tai priimdavo ir žaisdavo itin kietai. Tačiau atsidūrus ant grindų, ištiesdavo ranką tarsi geriausias draugas“.

Ne tik dominavimas po krepšiu darė serą Charles‘ą neeiliniu žaidėju NBA. Nemažai krepšinio sirgalių mylėjo jį už aštrų liežuvį ir nuolat krečiamus pokštus. Skandalingi pasisakymai žiniasklaidoje nepaliko abejingų sirgalių. Vieni jį garbino, kiti nekentė. Tačiau toks jau Charles‘as buvo – viską rėždavo tiesiai šviesiai.

Kartą Charles Barkley viešai pareiškė, kad jam nesvarbu ką mano kiti žmonės, nes jie yra kvaili. Jis tiesiog nekentė žmonių, besivaikančių didelių pinigų: „Aš negarbinu žmonių dėl to, kad kažkas yra laimėjęs NBA arba turi daug pinigų. Tai nėra teisinga. Koks tikslas būti gobšuoliu? Aš nesiplėšau dėl pinigų, kurių nepajėgsiu išleisti“. Kalbėdamas apie sirgalius, atletas teigė: „Vieni nuostabiausių sirgalių yra vaikai. Aš juos myliu kai jie yra maži, tačiau kai jie užauga ir ateina į rungtynes iškeikti manęs – to negaliu pakęsti“.

Charles Barkley karjerą lydėdavo ne tik kandžios replikos, bet ir skandalingi nutikimai. Kartą per vienas rungtynes aistruolis įžeidinėjo Ch. Barkley, o šis spjovė į jo pusę, tačiau nepataikė ir apspjovė mergaitę. Kitą kartą per konfliktą bare, atletas apsistumdė su vienu vyriškiu ir šį šveitė per langą. Tuomet teismas išteisino krepšininką. Kai teisėjas paklausė ar jis nesigaili dėl ko nors, Charles‘as tarė: „Gailiuosi, kad baras buvo pirmame aukšte“. Kitoje konfliktinėje situacijoje, kuri kilo restorane, amerikietis vėl buvo išteisintas. Šį kartą moteris restorane paprašė NBA žaidėjo parašo. Jis pasirašė ant servetėlės, tačiau kai ši paprašė daugiau autografų, kilo kivirčas, ji metė servetėlę i žaidėją, o jis moterį apipylė alumi. Charles‘as tiek aikštelėje, tiek gyvenime niekam neleido lipti jam per galvą.

Dėl lyderiavimo baudos aikštelėje gavęs „The Round Mound of Rebound“ pravardę, krepšininkas negailėdavo kritikos ir saviems. Galima sakyti, kad priežastis dėl kurios jis paliko savo pirmąjį klubą buvo jis pats. Komandai niekaip nesisekė pasiekti NBA finalo, o Charles Barkley buvo nepatenkintas komandos draugų nenoru žaisti. Taip jis persikėlė į Fyniksą. Čia jau per pirmąjį sezoną sugebėjo su „Suns“ nukeliauti iki superfinalo. NBA žiedai dar niekada nebuvo taip arti. Komanda, kurios pagrindiniais vedliais kartu su Ch. Barkley buvo D. Majerle ir K. Johnson‘as, demonstravo puikų krepšinį, o Ch. Barkley aplenkė M. Jordan‘ą naudingiausio NBA žaidėjo rinkimuose. Tačiau naujai iškeptas MVP neatsilaikė prieš to pačio M. Jordan‘o vedamus „Bulius“ ir pralaimėjo finalo seriją 2:4.

Kituose sezonuose „Saulėms“ nepavyko bent pakartoti tokio rezultato. Tad Charles Barkley sau būdingu stiliumi apdrėbė purvais Fynikso klubo vadovus ir jau matavosi „Houston Rockets“ uniformą. Tačiau kartu su kitomis megažvaigždėmis H. Olajuwon‘u ir C. Drexler‘iu vis tiek nepavyko užkariauti NBA viršūnės.

Dėl to, kad nepavyko laimėti NBA žiedų, Charles Barkley pernelyg nenusiminė: „Nemanau, kad laimėtas čempionatas padarytų mano gyvenimą geresnį. Vargšas berniukas iš purvinų Lidso gatvių vėliau tapo įžymus ir turtingas“. O jį paguosti visada gali du olimpiniai aukso medaliai. Vienuolika kartų Visų žvaigždžių rungtynių dalyvis buvo legendinėje „Svajonių komandoje“ 1992 m. Barselonoje, o kitą medalį pridėjo po keturių metų Atlantoje.
Ch. Barkley nestokojo humoro netgi per sunkias akimirkas. Kuomet 36 m. amerikietis buvo priverstas baigti profesionalo karjerą dėl traumos, spaudos konferencijoje pareiškė: „ Ką gi, Amerikai tik ir betrūko dar vieno bedarbio juodaodžio“. Simboliška, bet rungtynės, kuriose jis patyrė traumą ir kurios tapo paskutinės karjeroje, buvo prieš jo pirmąjį klubą „Philadelphia 76-ers“.

Baigęs karjerą aštrialiežuvis amerikietis pradėjo dirbti TNT televizijoje krepšinio analitiku. Ir čia Charles‘as nestokoja humoro ir kandžių pasisakymų. Tiesiog, kaip ir visą savo karjerą – rėžia viską ką mano.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.