Eurobasket 2015: Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė

lietuvos krepsinio rinktineArtėjant laukiamiausiam šių metų krepšinio įvykiui – Europos čempionatui, krepsiniospasaulis.lt komanda savo skaitytojams pristato naują rubriką, kurioje apžvelgsime įdomiausias artėjančio čempionato komandas. Rubriką tęsiame pristatydami mūsų šalies – Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę.Lietuva žais D grupėje, kartu su Ukraina, Latvija, Belgija, Estija bei Čekija.

Po gan netikėtai sėkmingų pasirodymų 2013 metų Europos ir 2014 metų Pasaulio čempionatuose, Lietuvos rinktinei šiemet turėtų būti keliami gan aukšti tikslai.

Kandidatų sąraše yra geriausi Lietuvos krepšininkai, tačiau į treniruočių stovyklą atvyks toli gražu ne visi. Sąraše yra tie žaidėjai, kuriuos Jonas Kazlauskas norėtų matyti stovykloje, nepaisant jų sveikatos ar kitų problemų. Jau yra žinomos kelios pavardės, kurių neišvysime nei Lietuvos krepšinio rinktinės stovyklose, nei galutiniame dvyliktuke.

Visų pirma – didžiausia bei skaudžiausia netektis – Donatas Motiejūnas. Šį sezoną puikų žaidimą demonstravęs Hjustono „Rockets“ puolėjas tapo svarbia figūra savo komandoje bei įsitvirtino startiniame penketuke. Deja, „D-Mo“ patyrė nugaros traumą ir nebaigė sezono. Vėliau, Hjustono ekipai iškritus iš atkrintamųjų varžybų, „Raketų“ vadovybė prasitarė, jog su D. Motiejūnu komanda galėjo žengti kur kas toliau. Vos tik buvo paskelbta, jog D. Motiejūnas patyrė traumą, Lietuvos krepšinio rinktinės sirgaliai dar tikėjosi, jog lietuvis užsivilks rinktinės marškinėlius, tačiau pats krepšininkas patvirtino, jog tai yra neįmanoma, kad ir kaip jis pats to norėtų.

Artūras Gudaitis. Vienas perspektyviausių Lietuvos aukštaūgių. Praėjusį sezoną „iš niekur“ atsiradęs žaidėjas parodė, jog gali rungtyniauti labai sėkmingai. Žinoma, negalima sakyti, jog šis krepšininkas būtų patekęs į galutinį dvyliktuką, tačiau jam tai būtų puiki galimybė iš arti pamatyti Lietuvos krepšinio rinktinės virtuvę. A. Gudaitis į rinktinės stovyklą kviečiamas nebus ne dėl sveikatos problemų. Jaunasis vidurio puolėjas išvyko į JAV, tam, kad pasirodytų NBA klubams ir neišvyko į Universiadą. Pats J. Kazlauskas yra sakęs, jog nedarys nuolaidų tiems, kurie neatstovauja studentų rinktinei, kadangi būtent tai yra šansas „prasimušti“ į vyrų rinktinę.

Taip pat reiktų paminėti D. Lavrinovičių, kuris pats abejoja, ar galės padėti Lietuvos krepšinio rinktinei Europos čempionate. Priežasčių tokiam sprendimui toli ieškoti nereikia – žaidėjui jau yra 35 metai, o geležine sveikata krepšininkas pasigirti negali. Turėtume gerbti pačio žaidėjo sprendimą, kadangi D. Lavrinovičius nėra pasakęs rinktinei „ne“ be jokios priežasties – kiekvieną vasarą Darjušas aukodavo rinktinei ir padėjo jai pasiekti aukščiausių rezultatų.

Taigi, be šių trijų aukštaūgių, kurių greičiausiai neišvysime Lietuvos vyrų krepšinio rinktinėje, turime dar kelis pasirinkimus. Gan įdomus sprendimas buvo įtraukti D. Sabonį į išplėstinį sąrašą. Galbūt šanšų, jog Domantas pateks į galutinį dvyliktuką nėra daug, tačiau ateityje D. Sabonis tikrai turėtų žaisti rinktinėje, todėl pažintis su rinktinės aplinka tikrai išeis į naudą. Puikų sezoną sužaidęs A. Kavaliauskas yra vienas realiausių kandidatų tapti antruoju rinktinės vidurio puolėju, kuris paįvairintų rinktinės puolimo arsenalą. Žinoma, Jonui Valančiūnui turėtų tekti pagrindinio vidurio puolėjo rolė. Robertas Javtokas – veteranas, tačiau vis dar vaizdo negadinantis žaidėjas – gynybos specialistas, tačiau turintis kiek skurdoką puolimo arsenalą.

Sunkiųjų kraštų pozicija yra daugmaž aiški. D. Motiejūno rinktinėje neišvysime, dėl Lino Kleizos taip pat yra nemažai abejonių, kadangi krepšininkas yra pats užsiminęs, jog norėtų vasarą skirti sau, o ir pats L. Kleiza pastaraisiais sezonais neatranda savo žaidimo. Kaip minėjome, vis dar neaišku dėl D. Lavrinovičiaus. Taigi, galima sakyti, jog Kauno „Žalgirio“ kapitonas Paulius Jankūnas turi garantuotą vietą galutiniame dvyliktuke.

„Trečiojo“ numerio pozicijoje turime platesnį pasirinkimą. Jaunasis Rokas Giedraitis, šį sezoną pasirašęs sutartį su „Lietuvos rytu“ bandys debiutuoti rinktinėje, tačiau abejojama, ar žaidėjas prasiskins kelią iki pagrindinės sudėties. Mindaugas Kuzminskas sužaidė puikų sezoną, Jonas Mačiulis padėjo Madrido klubui iškovoti Eurolygos titulą – šie du žaidėjai privalo būti Lietuvos krepšinio rinktinėje. Du kandidatai, kurie rodės, jog sužais labai gerus sezonus, finišo tiesiojoje šiek tiek sustojo. Gediminas Orelikas finalo serijoje su „Žalgiriu“ buvo visiškai sustabdytas ir gerokai sumažino savo šansus debiutuoti rinktinėje. E. Ulanovas „Žalgiryje“ buvo gan svarbus žaidėjas, ne kartą rungtynes pradėjęs startiniame penkete, tačiau, taip pat kaip G. Orelikas, finalo serijoje pernelyg neišsiskyrė.

Gynėjų grandyje turime taip pat platesnį pasirinkimą, o tuo pačiu ir įdomesnį. Diskutuojama, ar J. Kazlauskas išmėgins M. Gecevičių ar A. Milaknį. Pastarasis sužaidė geriausią sezoną karjeroje ir buvo vienas iš Kauno klubo lyderių. Tuo tarpu „Lietuvos ryto“ atstovas žaidė kiek banguotai: viso sezono metu tempęs Vilniaus komandą į priekį, LKL finalo serijos metu buvo sustabdytas. Gali būti, jog M. Gecevičius kartu su G. Oreliku rinktinei gali pasakyti „sudie“ anksčiau laiko. Renaldas Seibutis – patikimas kovotojas, galintis žaisti ir įžaidėju yra įgijęs J. Kazlausko pasitikėjimą ir tikrai turėtų išvysti savo pavardę galutinio dvyliktuko sąraše. Prie R. Seibučio turėtų prisijungti ir Martynas Pocius. Nors pastarasis ir nedemonstravo geriausios formos šį sezoną bei buvo nuolat kamuojamas traumų, M. Pocius rinktinei visada atneša naudos.

Ir paskutinis kandidatas iš gynėjų – Deividas Gailius. Krepšininkas dar 2014 metais buvo kandidatų sąraše, o iki pagrindinės sudėties jam pritrūko visai nedaug. Tačiau D. Gailius LKL mažojo finalo metu buvo „tuščias“ ir priminė savo paties šėšėlį, o ne veržlų kovotoją, vedantį savo komandą pirmyn. Tai gali pakišti koją žaidėjui prasibrauti į Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę.

Ir galiausiai, įžaidėjai. Ši pozicija Lietuvos krepšinio rinktinės trenerių štabui yra galvos skausmas – vienintelis, galintis rungtyniauti tarpautinio lygio varžybose žaidėjas yra Mantas Kalnietis. Pernai, mūsų pagrindiniam įžaidėjui dėl traumos pasitraukus dar pasirengimo cikle, įžaidėjo vaidmuo buvo patikėtas Adui Juškevičiui ir Šarūnui Vasiliauskui. Pastarojo kandidatų sąraše šiemet iš vis nėra. Adas Juškevičius nėra tikras įžaidėjas. Adas labiau mėgsta pats atakuoti krepšį, o ne kurti progas kitiems. Ž. Janavičius nerodo stabilaus žaidimo, blaškosi po klubus, tačiau J. Kazlauskas nusprendė šį žaidėją pakviesti į treniruočių stovyklą.

Du Kauno „Žalgirio“ išauginti krepšininkai – L. Lekavičius ir V. Kariniauskas. Lekavičius didžiąją sezono dalį buvo pagrindinis Kauno ekipos įžaidėjas ir su savo darbu tvarkėsi puikiai. Kariniauskas gavo mažiau žaidimo minučių,o atvykus W. Cherry, Vaidas nuo suolo pakildavo itin retai. Didesnes galimybes praverti rinktinės duris turi Lukas Lekavičius, tačiau jei tai neįvyks šiemet, greičiausiai šį žaidėją vadovaujantį rinktinei pamatysime per artimiausius kelerius metus.

Paskutinis kandidatas – Mindaugas Girdžiūnas. Iniciatyvos nebijantis imtis Klaipėdos „Neptūno“ įžaidėjas taip pat yra labiau atakuojančio pobūdžio žaidėjas, tačiau turi ir įžaidėjo savybes. Ir be abejo, mūsų jau minėtas Mantas Kalnietis. Neabejotinai geriausias iš šios pozicijos kandidatų, kuris turi garantuotą vietą dvyliktuke.

Taigi, apibendrinant galima teigti, jog rinktinė turi keletą labai skaudžių praradimų. Tačiau praradimų Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė turi kiekvienais metais, bet rezultatai yra daugiau nei džiuginantys. Prognozuoti galutinį rinktinės dvyliktuką dar anksti, reikėtų palaukti bent stovyklų pradžios, kada ims ryškėti pagrindiniai kontūrai. Belieka laukti ir palinkėti mūsų vyrams sėkmės bei sveikatos.

Įžaidėjai: Mindaugas Girdžiūnas (Klaipėdos „Neptūnas“), Žygimantas Janavičius (Vilniaus „Lietuvos rytas“), Adas Juškevičius (Vilniaus „Lietuvos rytas“), Mantas Kalnietis (laisvasis agentas), Vaidas Kariniauskas (Kimio „GS Kymis“), Lukas Lekavičius (Kauno „Žalgiris“).

Gynėjai: Deividas Gailius (Klaipėdos „Neptūnas“), Martynas Gecevičius (Vilniaus „Lietuvos rytas“), Artūras Milaknis (Kauno „Žalgiris“), Martynas Pocius (Stambulo „Galatasaray“), Renaldas Seibutis (Stambulo „Darussafaka“).

Lengvieji krašto puolėjai: Rokas Giedraitis (Vilniaus „Lietuvos rytas“), Mindaugas Kuzminskas (Malagos „Unicaja“), Jonas Mačiulis (Madrido „Real), Gediminas Orelikas (Vilniaus „Lietuvos rytas“), Edgaras Ulanovas (Kauno „Žalgiris“).

Sunkieji krašto puolėjai: Paulius Jankūnas (Kauno „Žalgiris“), Linas Kleiza (laisvasis agentas), Darjušas Lavrinovičius (Emilijos Redžo „Grissin Bon“), Donatas Motiejūnas (Hjustono „Rockets“).

Vidurio puolėjai: Artūras Gudaitis (Kauno „Žalgiris“), Antanas Kavaliauskas (Vilniaus „Lietuvos rytas“), Robertas Javtokas (Kauno „Žalgiris“), Domantas Sabonis (Gonzagos universitetas), Jonas Valančiūnas (Toronto „Raptors“).

Vyriausiasis treneris: Jonas Kazlauskas.

Geriausi pasirodymai:

Europos čempionato auksas 1937, 1939 ir 2003 metais;
Europos čempionato antroji vieta 1995 ir 2013 metais;
Europos čempionato bronza 2007 metais.

Paskutinis pasirodymas:
Antroji vieta 2013 metais Slovėnijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.