Teisėjų ir turkų šturmą atlaikę lietuviai dramatiškai iškopė į finalą

U16_MenA_Kaunas_land_paysera-300x250Peržengę ketvirtfinalio barjerą ir įveikę turnyro staigmena tapusius suomius, Lietuvos šešiolikmečiai stojo į dar vieną kovą. Kovą, kurios pergalės kaina – patekimas į PaySera FIBA Europe jaunučių vaikinų iki 16 metų čempionatą finalą. Pusfinalyje, Lietuvos kelyje atsidūrė grėsmingieji turkai, kurie vos prieš porą keletą Kaune jau įveikė mūsų šalies atstovus 3 taškų skirtumu, todėl gausiai sirgalių palaikomi lietuviai stojo į kovą, kurios tikslas ir revanšas. Rungtynes po itin dramatiškos kovos, rezultatu 73:71 iškovojo Lietuva!

Pusfinalio dvikovoje pirmieji taškų sąskaitą atidarė šeimininkai – Lukas Kišūnas pelnė dvitaškį, tačiau netrukus Onuralpas Bitimas išlygino rezultatą, o po šeimininkų klaidos turkai įgijo dviejų taškų pranašumą – 2:4. Netrukus svečiai pridėjo dar du taškus, bet Tadas Vaičiūnas smeigė iš toli – 5:6. Turkų agresyvi gynyba stengėsi atkirsti lietuvių gynėjus ir taip žymiai apsunkinti šeimininkų padėtį. Grantas Vasiliauskas sužaidus tris su puse minutės pataikė iš vidutinio nuotolio, o varžovai praradę kamuolį, suteikė Lietuvai šansą rezultatą išlyginti. Deja, lietuviams keletą atakų iš eilės to padaryti nepavyko, o kėliniui įpusėjus abi komandos sunkiai pelnė taškus. Veličkos tolimas metimas buvo itin netikslus, bet po krepšiu laiku atsidūręs Kišūnas pataisė rinktinės draugo metimą ir aptirpdė varžovų persvarą iki minimumo. Visiškai laisvas paliktas Bitimas skaudžiai nubaudė lietuvius taikliu tritaškiu metimu, o sekančios kitos atakos metu teisėjai Vitalijui Koziui sušvilpė abejotiną pražangą puolime. Varžovai akcentavo savo žaidimą per vidurio puolėją Ahmetą Duraną. Mūsų šalies jaunučiai ir toliau klydo, o taškų badas tęsėsi. Lietuvos rinktinės taškų sausrą nutraukė taiklūs Tomo Balčiūno baudos metimai – likus žaisti pusantros minutės Turkija priekyje 11:15. Teisėjų šou ir toliau tęsėsi ir turkų vidurio puolėjas Duranas buvo nubaustas nesportine pražanga. Po šios painiavos vaizdas aikštelėje ne tik kad nepagerėjo, bet dar ir pablogėjo. Ketvirtis baigėsi svečiams pirmaujant rezultatu 12:20. Bene ryškiausia Turkijos pranašumo priežastimi buvo laimimi atkovoti kamuoliai po krepšiu (8 prieš 14) ir taiklesnis tritaškių pataikymas (40 proc. prieš 17 proc.).

Antrasis ketvirtis prasidėjo varžovų bloku, po kurio sekęs taiklus dėjimas greitoje atakoje atitolo turkus jau dviženkliu skirtumu. Sužaidus vos 49 sek. kėlinio Lietuvos jaunučių rinktinės vyr. treneris Gediminas Petrauskas nusprendė, jog jau atėjo laikas paprašyti minutinės pertraukėlės. Gražia verpste Tomas Balčiūnas pelnė du taškus iš po krepšio, o vėliau sekė abiejų komandų apsikeitimas klaidomis. Lietuvos jaunučiai niekaip neatrado savojo žaidimo, o svečių pranašumas buvo stabilus – 14:24. Užsitęsusi štilių nutraukė Tomo Balčiūno dvitaškis, tačiau mesta bauda skriejo pro šalį. Lietuviai dar kartą apsigynė, o tas pats Balčiūnas pataikė iš toli besibaigiant atakos laikui. Triukšmo lygis Halėje pakilo, tačiau Burakas Türsenas atsakė tuo pačiu. Ketvirčiui įpusėjus 21:27 priekyje Turkija. Deja, apsiginti ir vėl nepavyko – Ragipas Ataras pelnė dvitaškį su pražanga. Ignas Sargiūnas pataikė iš toli su atakos sirena ir skirtumas vėl aptirpo iki 6 taškų. Tas pats Sargiūnas smeigė dar vieną tritaškį ir Kauno sporto halė užkūrė pirtį oponentams – 27:30. Sargiūnas pratęsė savo benefisą ir perėmęs kamuolį atliko juvelyrinio tikslumo perdavimą Elviui Juozaičiui, kuris įkrovė iš viršaus. Turkija prašo minutinės pertraukėlės – 29:30. Po jos Türsenas pataikė iš toli, tačiau Juozaitis atsakė dvitaškiu. Duranas pridėjo vieną baudos metimą, o po grubios šeimininkų klaidos, Muhayminas Mustafa įkrauna iš viršaus – 31:36. Likus žaisti minutę varžovams atitenka kamuolys po dar vienos klaidos, bet apsigynus Sargiūnas smeigė dar vieną tritaškį. Paskutinė kėlinio ataka priklausė šeimininkams, tačiau lietuvaičiai prarado kamuolį – 34:38.

Antroji susitikimo pusė prasidėjo trečiąją Elvio Juozaičio asmenine pražanga, o Bitimas realizavo du baudų metimus. Turkai pelnė dar du taškus ir skirtumas vėl grėsmingai padidėjo – 34:42. Pirmuosius lietuvių tašus pelnė Juozaitis, o perėmęs kamuolį Ignas Sargiūnas pelnė du lengvus taškus . Turkų tolimas metimas išsisuko iš krepšio, tačiau toks pats scenarijus nutiko ir lietuviams. Visgi, šeimininkai perėmė kamuolį, Vaičiūnas pelnė du taškus su pražanga ir turkai ranka pasiekiami – 41:42. Deja, Enis Sipahi pataikė iš toli, o lietuvių metimas skriejo pro šoną. Ahmetas Duranas ir toliau vertė šeimininkus dvigubinti gynybą prieš jį, o tai buvo puikus šansas mažiesiems svečių žaidėjams. Teisėjai sušvilpė dar vieną itin abejotiną pražangą šeimininkams, o kurtinantis sirgalių pasipiktinimas nenutilo ir minutinės pertraukėlės metu. Teisėjų šou ir toliau tęsėsi, o po skirtos nesportinės pražangos lietuviams, į aikštę įskriejo ir mineralinio vandens buteliukas. Aistros salėje ir toliau nerimo, o tuo pasinaudoję Turkijos jaunučiai ėmė tolti. Beveik įpusėjus trečiajam kėliniui – 43:51. Kozys pataikė iš toli, o Kauno sporto halėje keliamas triukšmas tiesiog kurtino. Deja, pasinaudoti sirgalių palaikymu šeimininkams nesisekė ir Turkija itin grėsmingai nutolo – 46:54. Lietuviai pagauti emocijų ėmė skubėti ir pasidavė emocijoms, o turkai tik tolo – 46:57. Vitalijus Kozys ėmė tempti komandą ir pelnė dar tris taškus, o Turkijos šešiolikmečiai pažeidė vidurio linijos taisyklę. Lukas Uleckas pataikė dvitaškį ir po sėkmingos atkarpos, Lietuva ėmė rodyti atsigavimo ženklus – 51:57. Deja, Aidas Bakutis vaikiškai prarado kamuolį. Laimei, svečiai už tai nenubaudė. Kozys pataikė dar kartą iš toli ir Halė sprogo nuo pragariško triukšmo. Deja, per paskutinę minutę dar labiau priartėti nepavyko – likus žaisti 10 minučių Lietuva vis dar atsiliekančiųjų vaidmenyje 54:61.

Lemiamas ketvirtis prasidėjo lietuviams turint kamuolį savo rankose. Deja, pirmosios atakos metu „žalieji“ prarado kamuolį ir teko gintis. Eray Akyuzas pataikė itin sudėtingą dvitaškį metimą nuo lentos, o laikas atrodė jog lėkte lekia, nors nebuvo sužaista dar nė minutė. Uleckas realizavo du baudų metimus, tačiau lietuvaičiams žūtbūt reikėjo apsiginti. Šeimininkai apsigynė, o turkai grubiai prasižengė prieš Elvį Juozaitį, kuris aikštelę paliko šlubčiodamas. Vitalijus Kozys tarsi žaibas perėmęs kamuolį įgrūdo kamuolį iš viršaus, o mūsų šalies rinktinei dar kartą pavyko apsiginti nuo svečių išpuolio. Arnas Velička išprovokavo Sipahi pražangą metimo metu. Po taiklių baudos metimų, Lietuva dar kartą ėmė artėti – 60:63. Turkų perdavimas buvo netikslus, o Grantas Vasiliauskas išprovokavo trečiąją Durano pražangą – 61:63. Lietuviai perėmė kamuolį, o po Igno Sargiūno epizodo gynyboje, teisėjai po kurio laiko nusprendė pražangą perkvalifikuoti iš paprastos į nesportinę, o po to Ignas Sargiūnas dar buvo ir diskvalifikuotas. Šeimininkams atėjo maksimalių išbandymų metas. Atsarginiai žaidėjai ir sirgaliai tribūnose kaip išmanydami stengėsi užvesti rinktinę. Lukas Kišūnas išprovokavo turkų pražangą ir po sumestų baudų metimų rezultatas tapo lygus – 64:64. Turnyro šeimininkai apsigynė, o išnaudodami varžovų komandinių pražangų problemą, pagaliau išsiveržė į priekį – 65:64. Deja, netrukus Servetas Kurnazas pataikė iš toli, o Velička prarado kamuolį. Liko žaisti 4 minutės. Lukas Uleckas pataikė tolimą metimą iš aikštės kampo ir Lietuva vėl priekyje minimaliu skirtumu. Turėdami vos vieną komandinę pražangą, šeimininkai varžovus sustabdė pražanga, o drama pasiekė kulminaciją. Likus žaisti 2 minutes ir 34 sekundes – 68:67 Lietuva priekyje. Uleckas puikiai apsigynė nuo Mustafa atakos, bet Kozys laisvas prametė iš po krepšio, o varžovai už tai nubaudė pelnydami du greitus taškus. Minutinė pertraukėlė varžovams vėl turint minimalų pranašumą 68:69. Po jos Bakutis prametė laisvas iš toli, o vėliau sekė ir ketvirtoji komandinė lietuvių pražanga. Laimei, Bitimas sužingsniavo ir likus žaisti 91 sekundę svarstyklės vėl galėjo pakrypti į kitą pusę. Lietuvei dar kartą buvo netikslūs, o apsiginti tapo privaloma. Deja, Duranas išprovokavo du baudų metimus. Taiklus tik antrasis – 68:70. Velička pataikė iš toli ir liko 30 sek. pragaro. Uleckas prasižengė prieš Duraną ir pastarasis dar kartą stojo mesti baudų. Taiklus buvo ir vėl tik antrasis metimas. Likus žaisti 18,7 sekundės rezultatas švieslentėje lygus – 71:71. Lietuva paprašė minutinės pertraukėlės ir turės rungtynių lemtį savo rankose. Halėjė susirinkę aistruoliai atsistojo. Arnas Velička nesiskyrė su kamuoliu ir likus 1,2 sek. išvedė šeimininkus į priekį 73:71. Paskutinė svečių ataka skriejo pro šalį ir Lietuvos jaunučiai po trilerį primenančios kovos iškopė į finalą bei atsirevanšavo varžovams už pralaimėjimą antrajame etape.

LIETUVA: V. Kozys – 12 tšk. (1/4 dvitašk., 3/6 tritašk., ), 3 kl., 3 perimt. kam.
Turkija: O. Bitim – 18 tšk. (6/15 dvitašk., 1/3 tritašk., 3/6 baud. metim.), 3 atk. kam., 6 kl., 4 išprov. pražang.