Visas rungtynes pirmavę bosniai paskutinėmis sekundėmis stebuklo šeimininkams sukurti neleido

Bosnija ir HercegovinaPo itin dramatiškų pusfinalių susitikimo, kai šeimininkai paskutinėmis sekundėmis palaužė turkus, o bosniai po dviejų pratęsimų trilerio privertė pasiduoti ispanus, PaySera FIBA Europe jaunučių vaikinų iki 16 m. čempionate liko išsiaiškinti tik vieną – kas pasipuoš aukso medaliais ir laikys čempionų taurę. Pilnutėlėje Kauno sporto halėje rezultatu, po itin dramatiškos kovos ir trilerio iki paskutinio sekundžių, aukso medalius ir čempionų titulą iškovojo jaunieji Bosnijos ir Hercegovinos krepšininkai, kurie įveikė pirmenybių šeimininkus lietuvius, rezultatu 83:85.

Finalas pilnutėlėje Kauno sporto halėje startavo itin netiksliu šeimininkų metimu, tačiau tuo pačiu atsakė ir oponentai. Igno Sargiūno metimas skriejo pro šalį, o svečiai galingai įkrovė į krepšį. Tadas Vaičiūnas atsakė dvitaškiu, o sirgaliai nuo pat pradžių kėlė milžinišką triukšmą. Šeimininkai žaidė tarsi išsigandę didžiulės sirgalių armijos, o tuo pasinaudoję bosniai greitai įgijo 6 taškų persvarą – 2:8. Lietuviams niekaip nesisekė pagauti žaidimo ritmo ir sužaidus vos tris minutes Lietuvos jaunučių vyr. Treneris Gediminas Petrauskas paprašė pirmosios minutinės pertraukėlės. Po jos Ignas Sargiūnas greitoje atakoje pelnė du taškus, tačiau tuo pačiu atsakė svečių lyderis Dzananas Musa – 4:10. Bosniai žaidė tarsi iš natų, o lietuviams sunkiai sekėsi pelnyti taškus prieš galingus Balkanų atstovus. Jau nuo pat pirmųjų minučių, Bosnijos ir Hercegovinos gretose lyderio vaidmens ėmėsi Musa. Įpusėjus kėliniui Sargiūnas reidu pelnė du taškus, o po atkovoto kamuolio varžovų pražangą išprovokavo Arnas Velička. Pražanga buvo pasinaudota – Elvis Juozaitis pelnė du taškus ir lietuviai priartėjo – 11:13. Aistros aikštelėje nerimo ir įsiplieskė Njegos Sikiras ir Vitalijaus Kozio konfliktas, už ką abu krepšininkai buvo nubausti techninėmis pražangomis. Po Muso ir Sani Čampara rezultatyvių atakų, varžovai ėmė grėsmingai tolti – 11:19. Tas pats Musa pelnė dar du taškus ir lietuvių duobė tęsėsi. Vitalijus Kozys nutraukė nesėkmingą atkarpą pelnydamas du taškus su pražanga. Po Musos pražangos puolime, šeimininkus raginti ėmė pilna sporto hale, o Lukas Uleckas smeigė tritaškį. Nesustabdomasis D. Musa ir toliau terorizavo Lietuvos rinktinės krepšį. Besibaigiant kėliniui Grantas Vasiliauskas pelnė tolimą dvitaškį, bet jau 15-ąjį tašką pelnęs Musa, po pirmojo kėlinio bosniams suteikė 7 taškų pranašumą – 19:26. Per ketvirtį šeiminkai pataikė vos vieną tritaškį iš penkių, kai varžovai realizavo net tris iš keturių. Pralaimėta kova dėl kamuolių 9:15 varžovams taip pat suteikė teisę pirmauti.

Antrasis kėlinys prasidėjo Lietuvos klaida, o Musa rungtyniavo tarsi antžmogis ir išprovokavo dar vieną pražangą. Laimei, jo baudų metimai skriejo pro šalį, o šeimininkai pataikė iš toli. Du kartus iš eilės apsigynė mūsų šalies jaunučiai, o Vasiliausko taškų dėka sumažinome skirtumą iki ranka pasiekiamo – 24:26. Velička įspūdingai blokavo varžovų metimą. Greitoje atakoje Srdan Kosičius pelnė du taškus ir “baltieji” vėl trumpam nutolo, tačiau Uleckas smeigė dar vieną tritaškį. Deja, Musa pelnė 18-ąjį tašką – 27:31 priekyje Bosnija ir Hercegovina. Vasiliauskas dar kartą sumažino atslikimą, tačiau Sani Čampara atsakė tritaškiu metimu. Lukas Uleckas atakavo neparuoštai. Laimei, Musa metimai ėmė skrieti pro šalį, tačiau klaidos vis dar neleido Lietuvos jaunučiams pakeisti rungtynių kontrolės į savo rankas. Čampara pelnė sudėtingus du taškus su pražanga, o Ignas Sargiūnas užsidirbo antrąją asmeninę pražangą – 29:37. Likus žaisti 4 minutes Lukas Kišūnas pelnė du taškus , o svečiai pražengė ketvirtąjį kartą. Arnas Velička po atkovoto kamuolio pridėjo dar du taškus. Užsivedę lietuviai blokavo oponentų metimą, o Kišūnas pelnė dar pora taškų po Ulecko perdavimo – 35:37. Po šios lietuvių atkarpos 6:0, varžovų treneris Josipas Pandza buvo priverstas paprašyti minutinės pertraukėlės. Sekančios atakos metu, bosniai sužingsniavo, tačiau išlyginti rezultato nepavyko. Emiras Cerkezovič pataikė iš po krepšio, Musa pelnė dar du taškus ir varžovai vėl nutolo. Ulecko tolimas metimas buvo netikslus, o Čampara išprovokavo mūsų šalies atstovų pražangą metimo metu – 35:43. Arnas Velička priešpaskutinę kėlinio minutę įmetė dvitaškį, tačiau netrukus pats prasižengė, o Njegos Sikiras pelnė dvitaškį su pražanga. Svečiai ir toliau siautėjo – Čampara laisvas prasiveržė į baudos aikštelę ir lietuviams prireikė minutinės pertraukėlės – 37:48. Per paskutinę minutę situacija iš esmės nepasikeitė ir Lietuvos jaunučių rinktinei po didžiosios pertraukos teks padaryti rimtas išvadas – 37:50. Po dviejų kėlinių varžovų lyderis ir viena ryškiausių Europos šešiolikmečių krepšinio žvaigždžių Džananas Musa jau turėjo surinkęs net 22 taškus.

Antroji rungtynių pusė prasidėjo taikliu Elvio Juozaičio dvitaškiu metimu, o Sikiras prasižengė puolime. Šeimininkų tolimas metimas skriejo pro šalį, bet varžovai sužingsniavo. Kozio tolimas metimas tikslo nepasiekė, bet bosniai vėl suklydo, o Aidas Bakutis visgi pataikė iš toli – 42:50. Lietuva dar kartą apsigynė, o sporto halėje pakilo didžiulis triukšmas palaikantis šeimininkus. Deja, Čampara pataikė tolimą metimą ir Halė vėl nutilo. Bakučio prasiveržimas tikslo nepasiekė, o varžovai pelnė dar du taškus. Šeimininkai ėmė skubėti, o svečiams tai itin tiko – 42:55. Bakutis suklydo, o bosniai atsakė greita ataka ir šeimininkų situacija pablogėjo. Ją pagerino Vitalijus Kozys – trys taškai, tačiau Lietuvos rinktinei žūtbūt reikėjo apsiginti. Grantas Vasiliauskas pelnė dar tris taškus, bet Musa ir toliau žaidė nesustabdomai – 48:59. Arnas Velička pelnė du sunkius taškus, bet apsiginti nuo varžovų atakų vis nepavykdavo. Likus žaisti 4 minutes trečiajame kėlinyje bosniai kontroliuoja padėtį pirmaudami 11 taškų persvara. Velička pelnė dar du taškus, o Čampara metimas iš toli buvo netikslus. Kišūnas neišanaudojo puikios progos sumažinti skirtumą, pramesdamas iš itin palankios situacijos, o sekančios atakos metu Vitalijus Kozys užsidirbo jau 4-ąją asmeninę pražangą. Netrukus, Velička užsidirbo 3-ąją savo pražangą, o su šiuo sprendimu nesutiko nė vienas žiūrovas. Vos per kelias sekundes šeimininkai prasižengė 3-ą kartą iš eilės ir varžovai jau stojo mesti baudų metimus. Lukas Uleckas po minutinės pertraukėlės pataikė iš toli, bet greitai dar vienas jo tolimas metimas skriejo iš toil netiksliai. Tiksint paskutinėms kėlinio sekundėms tas pats Uleckas sumetė du baudų metimas, bet svečiai pataikė dvitaškį su sirena. Po trijų kėlinių – 59:69 ir čempionato šeimininkams reikės mažų mažiausiai puikaus pasirodymo paskutiniame kėlinyje.

Pirmieji taškus paskutiniame ketvirtyje pelnė svečiai, tačiau Elvis Juozaitis atsakė taikliu puskabliu metimu. Po perimto kamuolio lietuviai surengė įspūdingo grožio rezultatyvią ataką, o po dar kartą perimto kamuolio, Kauno sporto halė atgijo – 63:71. Deja, netrukus Lietuva suklydo išsimesdama kamuolį iš užribio ir dar labiau priartėti nepavyko. Cerkezovičius pelnė du taškus, o lietuviai praradę kamuolį, jį tuojau pat susigrąžino. Juozaitis pataisė Ulecko metimą, tačiau Musa išprovokavo Sargiūno pražangą metant. Likus žaisti pusaštuntos minutės, šeimininkų deficitas vis dar dviženklis – 65:75. Dvi atakas iš eilės Lietuva nepasinaudojo proga sumažinti skirtumą, o įtampa ir vis mažėjantis kėlinio laikas tik dar labiau grimzdino lietuvių viltis. Musa prasižengė antrąjį kartą, o Tomas Balčiūnas realizavo abu baudų metimus – 67:76. Ignas Sargiūnas užsidengdamas korpusu pelnė du taškus ir likus žaisti kiek daugiau nei 5 minutes aptirpdė šeimininkų deficitą iki 7 taškų – 69:76. Musa ir Campara kartu jau buvo pelnę net 49 bosnių taškus. Po bosnių klaidos, Balčiūnas pridėjo dar du taškus ir šeimininkai ėmė kilti į šturmą. Deja, sekanti varžovų ataka tikslą pasiekė, bet Velička atsakė tuo pačiu – 73:78. Netrukus Sikiras prarado kamuolį ir prasižengęs pasiuntė lietuvius prie baudų metimo linijos – 75:78. Deja, nesustabdomasis Musa pelnė dar du taškus. Likus žaisti 3 su puse minutės – 75:80. Sargiūnas atsakė dvitaškiu – 77:80. Sani Čampara išprovokavo Balčiūno pražangą ir stojo prie baudų metimo linijos. Tikslą pasiekė vienas metimas, o Velička sumažino deficitą iki 2 taškų. Visgi, Musa smeigė tolimą metimą ir likus žaisti 95 sek. pasiuntė rimtą nokdauną lietuviams. Skubėdami šeimininkai prametė iš toli, o Sargiūnas prasižengė 5-ąjį kartą. Lazaras Mutičius stojo mesti baudos metimų, tačiau tikslo nepasiekė nė vienas metimas. Velička ir toliau ėmė tempti Lietuvos jaunučius, pelnydams savo 14-ąjį tašką ir likus žaisti 1:05 min. dar kartą sugrąžino Lietuvos viltis – 81:84. Bosnija ir Hercegovina prašo minutinės pertraukėlės, o turnyro šeimininkei Lietuvai reikia būtinai apsiginti. Prabėgus dar 17 sekundžių Musa užstrigo “žaliųjų” gynyboje ir prarado kamuolį. Lietuvai atsirado šansas. Iki rungtynių pabaigos vos 48.1 sekundės, tačiau trileris tęsiasi. Po pertraukėlės Velička paskubėjo ir kamuolys aikštelę paliko nuo lietuvių. Su kamuoliu likes Musa vos nesuklydo, tačiau kamuolio peštynės pasibaigė ginčo kamuoliu ir bosniams liko 2 sekundės atakai, o iki rungtynių pabaigos vos 18,2 sek. Šeimininkų deficitas vis dar 3 taškai – 81:84. Po bosnių paprašytos minutinės pertraukėlės svečių ataka buvo netiksli, tačiau pastarieji ėmėsi pražangų taktikos. Veličkos abu baudų metimai skriejo pro šalį, bet pastarasis kovoje dėl kamuolio išplėšė ginčą ir dar vieną šansą šeimininkams. Liko žaisti 5,2 sek. šeimininkų tritaškis buvo netikslus, o atkovojęs kamuolį Kozys pelnė du taškus, tačiau liko tik 0,1 sek. Bosniai „išplėšė“ šeimininkų širdis ir iškovojo čempionų titulą rezultatu 83:85.

Nugalėtojų gretose tiesiog neįtikėtinai žaidė Musos ir Čamparos duetas, kurie kartu pelnė net 56 bosnių taškus.

Tai buvo pirmasis Bosnijos ir Hercegovinos auksas FIBA Europos jaunučių vaikinų iki 16 m. čempionato istorijoje, tuo tarpu lietuviai jau antra kartą iš eilės suklumpa finale, kai pastarasis yra rengiamas Kaune.

LIETUVA: A. Velička – 14 tšk. (7/8 dvitašk., 0/4 tritašk., 0/2 baud. metim.), 3 atk. kam., 3 rez. perd., 2 kl., 5 perimt. kam., 2 blk., 5 išprov. pražang.

Bosnija ir Hercegovina: D. Musa – 33 tšk. (7/17 dvitašk., 4/7 tritašk., 7/13 baud. metim.), 8 atk. kam., 7 rez. perd., 5 kl., 3 perimt. kam., 2 blk., 9 išprov. pražang.