Eurobasket 2015: Lietuvos krepšinio rinktinės starto analizė

lietuvos krepsinio rinktineDvi pergalės ir viena kontraversiška nesėkmė – tokia nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės pradžia grupės varžybose. Keli aspektai, kurie lėmė tokią pradžią ir gali būti lemiamais faktoriais čempionatui įsibėgėjus.

GYNYBA TIES TRITAŠKIU. Jau nuo pat Krepšinio Filosofijos puslapio atsidarymo pradžios šita problema buvo plėtojama kaip nacionalinė problema, neišsprendžiama jau virš 20 metų. Rungtynėse prieš Belgiją, varžovai idealiai pasinaudojo lietuvių gynybos nesutelkimu ties tritaškio linija. Latviai taip pat turėjo aibę progų išmesti tritaškių, tačiau su(si)kurti „pataikys arba ne“ situaciją Lietuvos rinktinei gali per brangiai kainuoti. Sunku pasakyti, kur čia problema, tačiau keista matyti laisvus tritaškininkų varžovus, kai mūsiškiai tik retais atvejais turi progą išmesti tritaškį būdami visiški laisvi.

VISIŠKAS ATSIPALAIDAVIMAS. Galima kalbėti apie po sirenos išmestą belgų kamuolį, tačiau šiukštu žaisti tokiu ritmu, kad komanda nusivažiuotų iki ekstremalių momentų. Kartą taip nutiko su Ukraina, kai vietoje to buvo galima nesustoti ir išlaikyti psichologiškai užtikrintą pranašumą, kuris neleistų varžovams pajusti, jog gali ištempti mačą. Antrą kartą taip nutiko su Belgija, tačiau ta psichologinė persvara buvo iššvaistyta gerokai anksčiau.

KARINIS POTENCIALIAS. Buvo aiškiai matyti, kad Matt Lojeski daro tai, ką ir turi daryti tikras komandos lyderis ir aukštesnio kalibro žaidėjas – žaisti savo įprastu pajėgumu, o reikalui esant – viršyti savo galimybes. Lietuvos rinktinė, tokių kaip pastarasis Belgijos lyderis, turi plius-minus panašaus lygio žaidėjų tikrai ne vieną, tačiau dalis mūsiškių nesužaidžia net pusės savo potencialo. Kad geriau suprastumėte esmę pasižiūrėkite, kaip Italijos rinktinės pirmieji smuikai veda savo komandą – Marco Bellinelli, Danilo Gallinari, Andrea Bargnani ir Alessandro Gentile – nė vienas iš jų savęs nevaržo(angl. hold back). Karinio potencialo akivaizdžiai nepanaudoja ir Ispanijos rinktinė.

PERNELYG PASITIKĖJIMAS VIENI KITAIS. Šitas paprasčiausiai išauga iš per daug akcentuojamo komandinio žaidimo – tuomet dažnas žaidėjas pradeda nesiimti iniciatyvos bei užtikrintas atakas paverčia klaidomis dėl per didelio altruizmo. Lietuvos rinktinės modelyje ultra pasitikėjimas kitais žaidėjas pasimato kaip sąstingis puolime – kamuolį turintis žaidėjas ieško komandos draugų, kurie už užspeisti varžovų užuot galėjęs bandyti pats susikurti progą. Rezultatas – be reikalo užlaikytas kamuolys. Nereikalingas pasitikėjimas siejasi su anksčiau minėti kariniu potencialu.

Valentas Virmauskis, Krepšinio Filosofijos FB

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.