Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė – istorija ir didžiausios pergalės

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės dalyvavimas tarptautiniuose turnyruose susilaukia didelio tautiečių dėmesio. Lietuvoje krepšinis įvardijamas, kaip antroji religija. Šiam sportui, net esame išrinkę himną. Tačiau, toks didelis susidomėjimas kyla ne be reikalo. Nacionalinė komanda krepšinyje yra pasiekusi labai svarbių ir didelių pergalių, kurių pradžia siekia net tarpukario laikus. Artėjančio Europos vyrų krepšinio turnyro proga prisiminkime didžiausias Lietuvos vyrų krepšinio pergales tarptautinėse varžybose.

Lietuvos krepšinio istorija prasideda nuo 1920 metų, pradžioje šis sportas nebuvo itin populiarus, tačiau iki 2015 metų Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio komanda sudalyvavo keturiuose pasaulio čempionatuose, šešiose olimpinėse žaidynėse, o rugsėjo mėnesį vykstantis Europos krepšinio čempionatas bus tryliktasis.

Pirmosios pergalės išpopuliarino krepšinio sporto šaką Lietuvoje, 1937 metais Lietuviai dalyvavo antrame Europos krepšinio čempionate, kuris buvo rengiamas Rygoje. Komanda paruošė Amerikos Lietuviai. Rygoje komandos vairą kontroliavo žaidžiantysis treneris Feliksas Kraučiūnas. Verta paminėta, kad į pirmąjį savo Europos krepšinio turnyrą Lietuviai atvyko, kaip autsaideriai. Tačiau pabaigoje tapo Europos čempionais. 1939 metais gavome teisę rengti III Europos vyrų krepšinio čempionatą, jo proga buvo pastatyta pirmoji Europoje specializuota krepšinio salė – Kauno sporto halė. Kaune komandą kontroliavo žaidžiantysis treneris – Pranas Lubinas (Amerikoje Frank Lubin).

Lietuviai vėl tapo Europos čempionais ir dvejus metus iš eilės pasidabino auksu. Įdomus faktas, kad Pranas Lubinas turėjo dvigubą pilietybę ir yra atstovavęs ir JAV vyrų krepšinio rinktinę, su kuria 1936 metais tapo Olimpiniu čempionu.

1940 metais Lietuvą okupavo SSRS, mūsų tautiečiai nebegalėjo atstovauti savo Nacionalinės rinktinės. Tačiau, net ir būdami Sovietų sąjungos sudėtyje, Lietuviai rodė stiprius pasiekimus krepšinyje, žaidė SSRS rengiamuose turnyruose, o geriausi krepšininkai atstovavo SSRS rinktinę. Buvo pasiekta labai didelių pergalių tarptautiniuose turnyruose, tačiau jie nėra siejami su Lietuvos Nacionaline krepšinio komanda.

Nuo 1990 metų prasideda naujas Lietuvos vyrų krepšinio komandos etapas. 1990 spalio 16 diena, buvo oficialiai atkurta Lietuvos krepšinio federacija (LKF). 1992 metais Lietuvos Vyrų krepšinio komanda grįžo į pasaulio krepšinį. Barselonos olimpiadai rinktinė neturėjo valstybinio finansavimo, todėl jo ieškojo patys. Pagrindiniais rėmėjais tapo JAV roko grupė „Grateful dead“. Olimpinės žaidynės šiai komandai buvo sėkmingos, pasiekta trečia vieta. Pirmame turnyre po valstybės atkūrimo laimėti bronzos medaliai.

Po metų, 1993 Vroclove – Lietuva nusileido Baltarusiams ir nepateko į Europos čempionatą. Tais pačiais metais buvo įkurta „Lietuvos krepšinio lyga“ („LKL“), kurios tikslas buvo ugdyti jaunuosius krepšinio talentus. Vėliau krepšinio rinktinė sudalyvavo dar dešimtyje Europos čempionatų. Juose pasiekė didelių pergalių ir laimėjo vieną bronzos, du sidabro ir viena aukso medalius. Aukso medalius trečiąjį kartą laimėjo Švedijoje 2003 metais. Paskutinis Sidabro trofėjus buvo iškovotas 2013 metų Europos krepšinio čempionate Slovėnijoje. „Eurobasket 2011 Lithuania“ labai svarbus įvykis nes po 72 metų pertraukos Europos krepšinio čempionatas grįžo į Lietuvą. Nors tarp savų sienų apdovanojimų pasiekti nepavyko, buvo užimta garbinga penktoji vieta.

Pasaulinio masto turnyruose pavyko pasiekti taip pat įspūdingų pergalių. Iškovoti keturi bronzos medaliai, trys iš jų olimpinėse žaidynėse: 1992 metais Barselonoje, 1996 metais JAV ir 2000 metais Sidnėjuje. Labiausiai mūsų tautiečiams įsiminė 2010 metais laimėti bronzos medaliai pasaulio krepšinio čempionatą Turkijoje.

Lietuvos rinktinės garbę atstovavo toki garsūs krepšininkai, kaip Pranas Lubinas, Modestas Paulauskas, Valdemaras Chomičius, Rimas Kurtinaitis, Šarūnas Marčiulionis, Arvydas Sabonis, Artūras Karnišovas, Saulius Štombergas, Šarūnas Jasikevičius, Arvydas Macijauskas, Ramūnas Šiškauskas, Linas kleiza ir daug kitų, kurie garsino ir garsina Lietuvos vardą. Sekančios kovos priklauso jauniesiems krepšininkams, kurie gali pasiekti dar daug pergalių įvairiuose nacionaliniuose ir asmeniniuose turnyruose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *